REGISTERED COMPETITION SCHOOLS

Image
Test

REGISTERED COMPETITION SCHOOLS

The schools below are signed up to have fun with math this year. Is yours?

If not, let's fix that! Learn more about the Competition Series and register for MATHCOUNTS to make math fun and exciting for your students.
 

Use the filter tools below to find a registered Competition Series school.

Although this list is usually updated in real-time, it can take a few minutes to sync with our registration portal (and even more time for our staff to process offline registration forms). If your school’s registration does not appear below, please check back and email us if it does not show up within a week of your registering.

Please enter information and ensure it is correct.
Please enter information and ensure it is correct.
Please select an option
DD - Department of Defense, DC - District of Columbia, GU – Guam, PR - Puerto Rico, SS - State Department, VI - Virgin Islands
School name City State Coach # of Competitors
Bunker Hill Middle School Sewell NJ Dawn Heil 5
Glens Falls Middle School Glens Falls NY Tom Barrows 10
Laing Middle School Mount Pleasant SC Elissa Chicarella 12
Covenant Christian Academy Colleyville TX Jacoba Alderink 12
Saint Matthew'S Episcopal Day School San Mateo CA Sitara Jiwani 4
Heath Middle School Greeley 6
Loggers Run Community Middle School Boca Raton FL Jyoshna Gudaru 4
Memorial Middle School Fitchburg MA Elizabeth Youtt 6
Southampton Academy Courtland VA Martha Dalton 4
LSU Laboratory School Baton Rouge LA Lori Fanning 10
Sutter Middle School Folsom FOlsom CA Xiaoyu Ruan 11
Wayne School Of Engineering Goldsboro NC Wes Boyd 1
Larson Middle School Columbus OH Meredith Beam 4
Lakota Plains Junior High School Liberty Township OH Aaron Nunley 12
Evans City Middle School Evans City PA Michael Levere 2
Joaquin Moraga Intermediate School Moraga CA Karlene Steelman 12
Miami Country Day School Miami FL Emma Chomin 12
Pioneer Trail Middle School Olathe KS Cauren Johnson 12
Oliver Wendell Holmes Jr. High Davis CA Kimiko Yamamoto 10
University Elementary School Bloomington IN Jiaoyang Li 4
Frederic Area Jr Sr High Sch Frederic WI Jessica O'Connor 5
Fort Gibson Middle School Fort Gibson OK Chris Staton 4
Cottonwood Creek Dublin CA Raji Kannan 3
Odyssey Prepratory Academy Math Olympians Palm Bay FL Robert Birmingham 5
Washington Episcopal School Bethesda MD Susan Girgis 3
Pemetic Elementary Southwest Harbor ME Geoff Wood 4
Melrose-Mindoro Jr. High Melrose WI Jennifer Radaj 12
Discovery Academy of Science Dunedin FL Colin Zehnder 7
Florida Preparatory Academy Melbourne FL Troy Wilson 7
Frances Scott Key Elementary/Middle School Baltimore MD Keely Brelsford 8