What's for Lunch?

September 17, 2018

Each week, Devin buys school lunch on Friday because the cafeteria serves pizza every Friday. Monday through Thursday, Devin brings his lunch to school. The lunch he brings always includes a peanut butter and jelly sandwich, a fruit and a drink. Devin has enough fruit and drink options to make a different lunch every day that he brings lunch for the next four weeks. If Devin has the same number of fruit options as he has drink options and he takes no days off from school, how many different fruit options does he have?

 

Devin’s twin brother, Kevin, doesn’t eat pizza, so he brings a tuna salad sandwich, a fruit and a drink for lunch every Friday. Monday through Thursday, however, Kevin buys lunch in the school cafeteria. Kevin has twice as many fruit options as he does drink options. If Kevin has four fruit options. How many different lunches can Kevin bring to school for his Friday lunch?

 

Each four-week period, Devin spends a total of $10.56 to buy pizza from the school cafeteria. Kevin pays the same amount for each meal he buys from the school cafeteria and spends a total of $33.60 each four-week period. How much more money is spent per meal by the twin who buys the more expensive school lunch?

 

CHECK THE PROBLEM OF THE WEEK ARCHIVE
FOR SOLUTIONS TO PREVIOUS PROBLEMS