Labor Day

Labor Day is a product of the American labor movement and is dedicated to the social and economic achievement of American workers. In honor of this day and the American worker, let’s solve some Labor Day themed math problems!

 

School Makeover

Randolph has been contracted to tile classroom floors as part of the renovation of a local school. During the first five days on the job, Randolph completed tiling 4, 5, 6, 4 and 8 classrooms, respectively.  What is the average number of classrooms Randolph tiled each day during that
five­-day period? Express your answer as a decimal to the nearest tenth.

Vacation Planning Math

Dawn is planning a vacation. The dates of her vacation are September 18 through September 24, which will require her to take five 8-hour vacation days off from work. She accrues three-and-a-third vacation hours each payday, and her paydays are always the 15th and last days of each calendar month.  At the end of the day on July 15, Dawn’s total accrued vacation hours reached exactly 32 hours. If Dawn takes five vacation days in September, but uses no other vacation time, how many total vacation hours will she have at the end of the day on October 15?

Independence Day 2017

To celebrate Independence Day, students attending a summer camp painted the American flag mural, show here, with the dimensions in centimeters.  If the area of each of the stars is 22.2 cm2, how many square centimeters of the flag is painted blue?

 

American Eagle Day

 

June 20th is National American Eagle Day. The day is about honoring our national symbol and promoting awareness for protecting the Bald Eagle and assisting in recovering their natural habitats.

 

Happy Flag Day!

A stand at a local parade is selling flags for observers to wave. The small flags each cost 2/3 the price of each large flags and each flag costs a whole number of dollars. If Frida bought 5 flags and spent $24.00, how much do each of the small flags cost in dollars?

Because the numbers are small, guess and check may be used to solve this one. If the large flags each cost $6 dollars, the small flags would each cost $4. To make sure this is feasible: $4 + $4 + $4 + $6 + $6 = $24.

 

Pool Maintenance

Every Memorial Day weekend, Jay’s family fills up their pool for the summer season. Since Jay’s favorite subject is math, he decided to calculate how long it will take for the pool to fill. Jay times the water exiting their garden hose and figures out it’s flowing at a rate of 10 gallons per minute. Their rectangular pool is 16 feet long and 8 feet wide, and they fill the pool till the water is 4 feet deep. The last thing Jay needs for his calculation is the conversion between gallons and cubic feet. He searches on the internet and finds that 1 gallon is equal to 2/15 of a cubic foot.

Pages